The difference between smart voice assistants and smart chat bots

  امروزه می‌بینیم که بیشتر انسان‌ها مدام شیفته گجت‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌شوند. چت بات ‌ها نیز جزو نرم افزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی هستند که در حال حاضر توجه زیادی را در صنعت فناوری به خود جلب کرده‌اند. همه ما در عصر دیجیتال ممکن است با یک چت بات تعامل داشته باشیم. زمانی که شما در حال جستجو برای یک محصول هستید و پنجره‌ای بر روی صفحه دسکتاپ شما با هدف کمک ظاهر می‌شود، یک نمونه‌ از یک سناریوهایی هستند که شما را با یک چت بات هوشمند روبه‌رو می‌کنند. دستیارهای صوتی نیز جزو فناوری‌های نسبتاً جدیدی هستند که کار با دستگاه‌‌های هوشمند را برای ما ساده تر می‌کنند. در ادامه این مطلب هر دو فناوری و کاربردهای آن‌ها را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

معرفی چت بات هوشمند:

چت بات هوشمند (اپراتور هوشمند ) یک نرم افزار هوش مصنوعی است که می‌تواند مکالمه یا چت یک کاربر به زبان طبیعی را از طریق پیام رسان، وبسایت و اپلیکیشن‌های تلفن همراه شبیه سازی کند. در واقع چت بات ‌ها یک سرویس مبتنی بر چت هستند که به سوالات کاربران پاسخ می‌دهند و اطلاعات لازم را برای آن‌ها ارسال می‌کند. از این رو می‌توان گفت چت بات‌ ها در حال حاضر یکی از پیشرفته‌‎ترین و امیدوار کننده‌ترین ابزار تعامل بین انسان و ماشین‌ها هستند. از دیدگاه تکنولوژیکی، یک چت بات تنها نشان دهنده تکامل سیستم پاسخگویی به سوال است که از پردازش زبان طبیعی بهره می‌برد. یعنی یک سیستم چت آنلاین با پشتیبانی ۲۴ ساعته که زبان انسان‌ها را درک می‌کند. با افزایش محبوبیت پیام رسان‌ها، چت بات ‌ها نیز نقش مهمتری به خود گرفتند و نحوه تعامل کسب و کارها با مشتریان را تغییر دادند. در واقع این چت بات ‌ها به کسب و کارها این امکان را می‌دهد تا بدون صرف هزینه برای استخدام یک شخص، با مشتری ارتباط برقرار کنند. بسیاری از سوالات و موضوعاتی که برای مشتریان حائز اهمیت است، مشترک بوده و می‌توان به راحتی به آن‌ها پاسخ داد. در نتیجه این فناوری می‌تواند یک جایگزین برای نیروی انسانی باشد و به عنوان راهکاری برای صرفه جویی در هزینه و زمان استفاده شوند. چت بات فارسی نیز می‌تواند ابزاری توانمند برای تعامل با کاربران باشد. به زبان ساده یعنی دستیاری هوشمند برای شبکه‌های اجتماعی شما با هدف ارائه خدمات بهتری به مشتری.

 بنابراین با استفاده از یک چت بات فارسی در وبسایت خود می‌توانید یک دستیار هوشمند فارسی ۲۴ ساعته برای ارائه خدمات داشته باشید.

چت بات هوشمند برای تحقق یک هدف به یک فرآیند سه مرحله‌ای پایبند است. این فرآیند سه مرحله‌ای حس، فکر و عمل است که می توانید هوشمندی یک اپراتور مجازی را تعریف کند.

چت بات هوشمند واکاویک

  نحوه کار این فرآیند سه مرحله‌ای به شرح زیر است:
 • توانایی حس کردن
حس کردن اولین مرحله این فرآیند است. برای یک چت بات هوشمند، تشخیص محیطی که در آن قرار دارد، پیش نیاز به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز برای انجام کار است. گوش دادن به چیزی که کاربر دستور می‌دهد آسان است اما درک دستور کاربر چندان آسان نیست. اضافه کردن قدرت سنجش به یک ربات یک چالش است. چالشی که نیاز به ادغام ربات با سنسورهای مدرن دارد.
 • فکر کردن
به زبان ساده، زمانی چت ربات هوشمند فکر می‌کند که کاربر یک درخواست را برای آن بفرستد. در این حالت چت بات باید اطلاعات دریافتی از کاربر را به یک فرمت قابل درک تبدیل کند و آن را بر پایه دانش ذخیره نماید. این اپراتور مجازی هوشمند با استفاده از دانش‌های قبلی و اطلاعاتی که مرتباً به دست می‌آورد، تصمیم گیری می‌کند. بر اساس این تصمیم، اپراتور هوشمند برای دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده اقدام می‌کند. پایگاه دانش به این مرکز تماس هوشمند کمک می‌کند تا بهتر عمل کند. در نتیجه این اپراتور مجازی هوشمند با توجه به پایگاه دانشی که دارند، سریع‌تر یاد میگیرند، اطلاعات مربوطه را شناسایی می کنند و پاسخی مرتبط ارائه می‌دهد.
 • سریع عمل کردن:
بعد از مرحله فکر کردن، این ربات هوشمند پاسخگویی می‌داند که باید عملی برای پاسخ به کاربر انجام دهد. بنابراین وارد مرحله عمل کردن می‌شود. در این مرحله پاسخی برای سوال یا درخواست مطرح شده توسط کاربر، ارسال می‌شود. تایپ کردن یک جمله در مقایسه با ارسال پاسخ با فرمت تصویری یا صوتی برای یک چت بات آسان است.

معرفی و تاریخچه دستیار صوتی هوشمند:

وبسایت‌ها در سال ۱۹۹۶ و اپلیکیشن‌ها در سال ۲۰۰۵ به دستیار صوتی هوشمند مجهز شدند. دستیار صوتی نرم افزاری است که با استفاده از زبان طبیعی به افراد در انجام کارهای اساسی کمک می‌کند.  این دستیار شخصی یا اپراتور مجازی می‌توانند به صورت آنلاین به جستجوی پاسخی برای سوال کاربر بپردازند و با متن یا صوت به کاربر پاسخ دهند. در واقع این مرکز تماس هوشمند از تشخیص صدا، ترکیب گفتار و پردازش زبان طبیعی برای ارائه خدمات از طریق یک برنامه خاص استفاده می کند. بسیاری از دستگاه‌هایی که هر روز از آن ها استفاده می‌کنیم، دارای این نوع ربات محاوره‌ای هستند. بنابراین بسیاری از اپلیکیشن‌های موبایل و سیستم عامل ها، اتومبیل‌ها، پلتفرم‌های آموزشی، مراقبت بهداشتی و ارتباطات از راه دور از این فناوری استفاده می‌کنند. در نتیجه ما روزانه با تعدادی دستیار هوشمند فارسی و انگلیسی تعامل داریم.  

معرفی الکسا و سیری و گوگل اسیستنت:

  فناوری به طور مداوم در حال پیشرفت و تغییر است و در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها و سیستم عامل‌ها از طریق ربات محاوره‌ای با کاربران و مشتریان تعامل دارند. در ادامه سه دستیار هوشمند پر طرفدار را معرفی می‌کنیم.

الکسا:

الکسا، اپراتور هوشمند مجازی آمازون است که به دستورات صوتی کاربر گوش می‌دهد و با ارائه پاسخ‌های متنی به کاربر کمک می‌کند. الکسا می‌تواند به شما در گوش دادن به آهنگهای Spotify، ایجاد لیست‌های انجام کار، خرید و کنترل تجهیزات هوشمند خانه کمک می‌کند. الکسا به واسطه Amazon Echo (بلندگوهای شرکت آمازون) محبوبیت زیادی پیدا کرد. Amazon Echo دستگاهی است که به عنوان بلندگو و مرکز کنترل خانه هوشمند کار می‌کند. الکسا در درک دستورات کاربران و ارائه پاسخ دقیق به آن‌ها خوب عمل می‌کند و به طور مداوم در حال به روز رسانی است. در نتیجه آمازون با به روز رسانی مداوم این دستیار قصد دارد تا بر برخی از چالش‌ها غلبه کند. از این رو هر چه یادگیری ماشین پیچیده‌تر می‌شود، هوشمندی الکسا نیز بیشتر خواهد شد. در واقع الکسا با ارائه پشتیباتی ۲۴ ساعته همواره آماده به کار است تا صدای شما را دریافت کند.

سیری:

سیری، دستیار هوشمند و صوتی شرکت اپل است که برای اولین بار از آن در آیفون ۴s استفاده شد. امروزه سیری بر روی iPad ، iPod touch ، Apple Watch ، AirPods ، HomePod و Mac موجود است و نسبت به نسخه‌های اولیه بسیار هوشمند تر شده است. سیری به گونه‌ای طراحی شده است که با صحبت کردن با آن می‌توانید آن چه که لازم دارید را پیدا کنید یا انجام دهید. در واقع می توانید از سیستم چت آنلاین سوال کنید تا چیزی را به شما نشان دهد یا دستورات شما را بدون نقص اجرا کند.  سیری به پیام‌ها، مخاطبین، نقشه‌ها، مرورگر و سایر اپلیکیشن‌های سیستم عامل ios دسترسی دارد. از این رو زمانی که یک درخواست دریافت می‌کند، داده‌های مورد نیازش را از این اپلیکیشن‌‌ها درخواست می‌کند. سپس از طریق پایگاه داده‌ای که دارد تمام دستورات شما را انجام می‌دهد. سیری همانند دیگر اپراتورهای مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی است.

گوگل اسیستنت:

گوگل اسیستنت دستیار صوتی گوگل است که ورژن پیشرفته تر Google now است. گوگل اسیستنت در تلفن‌ها و دستگاه های خانگی هوشمند در دسترس است و همانند سایر دستیارها، مبتنی بر هوش مصنوعی است. برای فعال کردن گوگل اسیستنت کافیست آن را با کلماتی مانند Ok Google یا Hi Google صدا بزنید!! کارهایی که گوگل اسیستنت می‌تواند برای شما انجام دهد، عبارتند از:
 • کنترل تلفن‌های هوشمند و تجهیزات خانه هوشمند
 • دسترسی به اطلاعات شخصی و اطلاعات تقویم
 • پیدا کردن اطلاعات به صورت آنلاین، از رزرو رستوران گرفته تا پیدا کردن مسیرها
 • هواشناسی و جستجوی اخبار
 • کنترل موسیقی
 • ایجاد تایمر یا یادآوری
 • پخش محتوا در Chromecast یا سایر دستگاه‌های سازگار
 • ایجاد قرار ملاقت و ارسال پیام
 • باز کردن یک اپلیکیشن تلفن همراه
 • خواندن نوتیفیکیشن‌ها
 • ترجمه گفتاری
 • کنترل خانه هوشمند، کنترل گرمایش، چراغها یا موارد دیگر
  گوگل اسیستنت با توجه به اطلاعاتی که در مورد شما دارد به صورت آگاهانه و هوشمندانه واکنش نشان می‌دهد. بنابراین به کمک این دستیار ایمن می‌توانید به راحتی تلفن و دستگاه‌های هوشمندی که دارید را کنترل کنید. چت بات فارسی هوشمند واکاویک

بررسی تفاوت میان چت بات و دستیار صوتی:

با وجود چت بات‌ های هوشمند و دستیار‌های صوتی، ابهامات زیادی در رابطه با این دو فناوری وجود دارد. دامنه یا نقش این دو با هم متفاوت است . به عنوان مثال یک چت ربات هوشمند تا حد زیادی سرور یا شرکت محور است، در حالی که دستیارهای صوتی کاربر محور هستند. چت بات ‌ها به طور خاص برای دستیابی به اهدافی خاص برنامه ریزی شده اند و عموماً کارهای تکراری انجام می‌دهند. در حالی که دستیاران صوتی هر بار ممکن است با دستورات متفاوتی روبه‌رو شوند. برای مقایسه این دو فناوری از نظر هوش می‌توان گفت که چت بات‌ ها مبتنی بر پردازش متن هستند و تنها برای پاسخ دادن به سوالات خاصی برنامه ریزی شده‌اند. از این رو اگر سوالی متفاوت دریافت کند، ممکن است قادر به پاسخگویی نباشد. در نتیجه چت ربات هوشمند قادر به تعامل طولانی با انسان‌ها نیست. اما دستیارهای صوتی بر خلاف این چت بات‌ ها، می‌توانند تعاملی طولانی مدت با کاربر داشته باشند. آن‌ها می‌توانند یاد بگیرند و رفتاری پیش بینی نشده نیز ازائه دهند. در نتیجه به کمک این دستیارهای هوشمند می‌توان کارهای پیچیده‌ای را انجام داد. علاوه بر این از نظر پردازش زبان طبیعی نیز با هم تفاوت‌هایی دارند. چت بات ‌ها یک سیستم پردازش چت آنلاین هستند که مهارت پردازش زبان بالایی ندارد. تنها کلمات خاصی را از کاربر می‌گیرند و با پاسخ‌های برنامه ریزی شده به آن پاسخ می دهند. در حالی که دستیارهای مجازی بیشتر بر روی پردازش و درک زبان طبیعی تمرکز دارند. از این رو قابلیت‌های پیشرفته‌تری را ارائه می‌دهند. دستیارهای مجازی در مکالمات روزانه طبیعی به کار می‌روند و ارتباط بیشتری با کاربر برقرار می‌کنند. برای مقایسه از نظر فناوری نیز می‌توان گفت که ربات ها را به راحتی با استفاده از node.js ، javascript و python ایجاد کرد. در واقع ربات‌ها با داده‌های ساختار یافته آموزش داده می‌شوند. در حالی که دستیارها از شبکه‌های عصبی مصنوعی برای یادگیری موقعیت‌ها استفاده می‌کنند و بدون کمک چندین API، دستیارهای صوتی قدرت یادگیری نخواهد داشت.  
لینک کوتاه این یادداشت: https://blog.vakavic.com/pM19I
0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

Please wait...

ممنون از عضویت در خبرنامه

تنها برای ارسال آخرین مطالب از ایمیل شما استفاده می‌کنیم :)