بررسی استفاده از چت ‌بات ‌ها در صنعت درمان

Chatbots will revolutionize the treatment industry

چت‌بات‌ها (اپراتورهای هوشمند) نرم‌افزارهای مکالمه‌ای هستند که از طریق اپلیکیشن‌های مستقل یا تحت وب در دسترس قرار می‌گیرند. این ابزار یک گفتگوی انسانی را به‌خوبی شبیه‌سازی میکند و در حوزه‌های مختلفی کاربرد دارد. چت ‌بات یک فناوری است که از پردازش زبان طبیعی (NLP) استفاده می‌کند تا متن یا صدا را تشخیص دهد و گفتار کاربر را با استفاده از الگوریتم‌هایی که دارد، تفسیر کند.

با تحولات چشم‌گیری که در حوزه هوش مصنوعی و یادگیری ماشین ایجاد شده‌اند، امروزه شاهد افزایش استفاده و محبوبیت چت‌ بات‌ ها در بخش‌های مختلف هستیم. بات‌ ها به‌تدریج وارد صنعت مراقبت از سلامت می‌شوند و در حال حاضر در مراحل اولیه اجرا هستند. طبق تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، تخمین زده می‌شود که بازار جهانی چت بات‌ ها تا سال ۲۰۲۵ به ۱.۲۳ دلار برسد.

فعالین حوزه بهداشت و درمان در حال توسعه چت بات ‌ها یی برای بیماران و پزشکان هستند. تا با بهره‌گیری از هوش مصنوعی بتوانند علائم اولیه بیماران را دریافت کنند، آن‌ها را به پزشک مناسب ارجاع بدهند و روند درمان را نیز با استفاده از دیتا‌های دریافتی بررسی کنند. بنابراین این ابزار کمک می‌کند تا پزشکان نظارت بهتری بر روی روند درمان بیمار داشته باشند و بتوانند نتیجه هر یک از داروها را به‌خوبی بررسی نمایند. در ادامه این مطلب تأثیر استفاده از چت‌ بات را در حوزه پزشکی بیشتر بررسی خواهیم کرد.

کمک به بیماران برای مراجعه به متخصص مربوطه

بسیاری از افراد برای تشخیص بیماری و بررسی علائمی که دارند، از گوگل استفاده می‌کنند که هیچ کدام از این افراد نتیجه خوبی از این جستجو به‌دست نمی‌آورند. اما چت ‌بات ‌ها از آن‌جایی یک الگوریتم هوشمند دارند و می‌توانند از طریق مکالمه متنی یا شنیداری علائم بیمار را دریافت کنند، می‌توانند به‌عنوان ابزاری برای تشخیص بیماری و معرفی متخصص مربوطه مورد استفاده قرار بگیرند. علاوه بر این بات‌ ها می‌توانند فراتر از یک مکالمه ساده باشند و با بیمار ارتباط معناداری برقرار کنند. بنابراین این فرصت را به بیمار می‌دهند تا در مورد مشکلات‌شان صحبت کنند.

زمانی که بیمار به سؤالات بات پاسخ می‌دهد، بات با توجه به داده‌های دریافتی از طرف بیمار و داده‌هایی که قبلاً دریافت کرده بود، متن یا گفتار کاربر را تحلیل می‌کند و با توجه به آن متخصص مربوطه را مشخص می‌نماید.

هنوز چت ‌بات‌ ها به اندازه‌ای پیشرفت نکرده‌اند که بتوانند جای انسان‌ها را بگیرند، اما به اندازه‌ای هوشمند هستند که بتوانند در مسیر تشخیص و درمان بیماری به پزشکان کمک کنند.

به همین دلیل از آن‌جایی که پزشکان، وظیفه‌های سنگینی برای انجام در طول روز دارند، همیشه قادر به پاسخ‌گویی به سوالات نیستند. از این‌رو بات‌ ها می‌توانند در این مسیر با ارائه خدمات درمانی به بیماران و پزشکان کمک کنند.

در واقع چت ‌بات ‌ها قادر به انجام کاری هستند که گوگل قادر به ارائه آن نیست. گوگل تنها پلتفرمی برای جستجو است و این قابلیت را ندارد که به‌صورت جداگانه گفتار شما را تجزیه و تحلیل کند.

برای مثال، با توجه به همه‌گیری بیماری کرونا می‌توان از چت‌ بات‌ ها به‌عنوان ابزاری برای بررسی علائم افراد مشکوک به کرونا استفاده کرد. زمانی‌که فرد علائم مربوط به این بیماری را احساس کند، می‌تواند با استفاده از بات نسبت سنجش علائم و احتمال ابتلا به کرونا اقدام نماید. همچنین شبکه‌های بهداشت و درمان هر منطقه نیز می‌توانند با استفاده از مشخصاتی که کاربر به بات می‌دهد، نسبت به پیگیری حال بیمار اقدام کنند. این فرآیند از حضور بیمار مشکوک به کرونا در فضای بیمارستان و پخش شدن بیشتر این بیماری جلوگیری می‌کند. در نتیجه هوش مصنوعی در این فرآیند نقش چشم‌گیری در کاهش ابتلا و پخش شدن این بیماری خواهد شد.

Ada  یکی از چت‌ بات ‌هایی است که در سال ۲۰۱۶ پس از چندین سال توسعه راه‌اندازه شد و به‌حدی استفاده از آن در میان مردم رواج پیدا کرد که در طی یک سال ۱.۵ میلیون نفر از خدمات آن استفاده کردند. Ada با برقراری ارتباط با کاربران به آن‌ها کمک می‌کند تا علائم و علت بیماری را بهتر بشناسند. سپس کاربران را با پزشکان واقعی ارتباط می‌دهد.

این بات بر اساس اطلاعاتی که دارد سؤالاتی را در مورد علائم و مشخصات فردی از کاربر می‌پرسد.

کمک به کادر درمان برای بررسی‌های اولیه

احتمالاً بارها شنیده‌ای که چت‌ بات ‌ها در آینده باعث کاهش مشاغل انسانی خواهند شد. هر چند که امروزه نیز بر روی کاهش نیروی انسانی نیز تأثیر داشته‌اند. اما تخمین زده می‌شود که در سال‌های آینده، ربات‌ها درصد زیادی از مشاغل را از نیروی انسانی بگیرند. از این‌رو در حال حاضر شاهد پیشرفت بات‌ها در حوزه مهندسی و ارائه خدمات به مشتریان هستیم.

همان‌طور که در بخش قبلی نیز به آن اشاره کردیم، چت ربات‌ها با وجود اینکه در حوزه خدمات درمانی نیز در حال پیشرفت هستند، بعید است بتوانند جایگزین پرستاران و پزشکان شوند. واقعیت این است که هر یک از افراد از نظر وضعیت سلامتی و سبک زندگی با هم متفاوت هستند و یک اشتباه ساده می‌توانند زندگی بیمار را با خطر مواجه کند.

با این وجود، بات‌ ها به یک دستیار مجازی قابل اعتماد تبدیل شده‌اند. این ابزارها می‌توانند کیفیت و اثر بخشی خدمات مراقبت بهداشتی را افزایش دهند و در عین حال منجر به صرفه‌جویی در وقت و هزینه نیز شوند. بنابراین چت ربات‌ها با ارائه خدمات ۲۴ ساعته می‌توانند انقلابی بزرگ در صنعت مراقبت از سلامت به‌وجود آورند.

بیماران با استفاده از بات ‌ها می‌توانند خیلی سریع پاسخ سوالات مربوط به سلامتی خود را دریافت کنند. در این میان، نه تنها بیمارن بلکه کادر درمان نیز از مزایای چت ‌بات ‌ها بهره‌مند می‌شوند و می‌توانند از طریق این ابزارها خدمات با کیفیت‌تری ارائه دهند. زمانی‌که بیمار با استفاده از بات‌ها علائم بیماری خودش را اعلام می‌کند، کادر درمان می‌توانند از طریق همین اطلاعاتی که کاربر به‌اشتراک گذاشته است، بررسی‌های اولیه را برای تشخیص بیماری و مشخص کردن روند درمان بیمار را انجام دهند.

اما ببینیم که چت‌ بات ‌ها در چه زمینه‌ای به کادر درمان کمک می‌کند:

  • تعیین وقت پزشک : همه افراد انتظارهای طولانی برای تعیین وقت ملاقات با پزشک را تجربه کرده‌اند و می‌دانند که این فرآیند ساده تا چه حد می‌تواند منجر به اتلاف وقت شود. اما ربات‌ها این امکان را به پزشکان و کادر درمان می‌دهند که بتوانند خیلی راحت برای بیمارن وقت پزشک تعیین کنند. در واقع چت بات این فرآیند را تسهیل می‌کند و با توجه دستوراتی که دریافته کرده است، برای بیمار وقت تعیین خواهد کرد. علاوه بر این، به کمک چنین ابزاری می‌توان قرار ملاقات را به بیمار یادآوری کرد. همچنین در صورتی‌که نیروی انسانی این کار را انجام دهد، در آن واحد می‌تواند پاسخ‌گوی تنها یک بیمار باشد. در حالی‌که بات‌ ها خیلی راحت به‌صورت همزمان می‌توانند با چندین بیمار در تعامل باشند.
  • پشتیبانی ۲۴/۷ به کمک چت ‌بات ها : پشتیبانی ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته چیزی است که در سیستم مراقبت از سلامت به آن نیاز داریم. چت ‌بات ها هرگز خسته نمی‌شوند، به مرخصی نمی‌روند و نمی‌خوابند. در نتیجه می‌توانند به صورت ۲۴ ساعته به سوالات متداول بیماران پاسخ دهند. همچنین به کمک این ابزار می‌توان وضعیت سلامتی یک بیمار را نیز مرتباً کنترل کرد و در صورتی‌که وضعیت بیمار از کنترل خارج شد، بلافاصله آن را به کادر درمان اطلاع داد.
  • یادآوری دارو برای بیماران: بیماران اغلب داروها و مکمل‌‌هایی که برای آن‌ها تجویز شده است را فراموش می‌کنند و این می‌تواند سلامتی آن‌ها را به خطر بیاندازد. چت ربات این امکان را برای کادر درمان فراهم می‌سازد تا بتوانند یک ساعت مشخص، یادآوری‌های مصرف دارو را برای بیمار بفرستند. همچنین بات ‌ها می‌توانند در کنار یادآوری مصرف دارو، بررسی‌های لازم را انجام دهند و داده‌های مربوط به بیمار را برای کادر درمان ارسال نمایند. کادر درمان از این طریق وضعیت بیمار را به‌خوبی کنترل می‌کند تا در صورت نیاز بتوانند نسبت به بررسی بیشتر وضعیت بیمار اقدام کنند.
  • ارائه صورت حساب: یک چت بات هوشمند می‌تواند اقدامات مربوط به صورت حساب، وضعیت بیمه و تولید فاکتورهای پرداخت بیمار را انجام دهند. از این طریق، کادر اداری بیمارستان یا بهداشت می‌توانند سریع‌تر کار افراد مراجعه کننده را انجام دهند و از تجمع آن‌ها در محیط‌های آلوده بیمارستان جلوگیری کنند. همچنین ارائه دهندگان بیمه درمانی نیز می‌توانند برای پاسخ دادن به سؤالات مربوط به پوشش بیمه نیز یک ربات ایجاد کنند.

کمک به بیمارن برای سپری کردن دوران نقاهت (بررسی روند و گرفتن علائم روزانه )

در حال حاضر کادر درمان برای مدیریت بهتر مراقبت از بیماران، به استفاده از بات  و کنترل می کند. بات ها مصرف دارو را به بیماران یادآوری می‌کنند و با کنترل علائم بیماری آن‌ها نظارت کاملی بر روی سلامت بیمار خواهند داشت. بات ‌ها در این زمینه از بیمار در مورد علائمی که دارند سؤال می‌کنند و با توجه به بانک داده پزشکی که دارند، توصیه‌های مراقبتی را به بیمار پیشنهاد می‌دهند. سپس نتایج را برای کادر درمان ارسال می‌کند تا پزشکان در صورت نیاز نسبت به ویزیت مجدد بیمار یا تجویز یک داروی جدید برای او اقدام کند. هوش مصنوعی این امکان را فراهم می‌سازد تا کادر درمان و بیمار به راحتی بتوانند با هم در تعامل باشند و در هزینه‌های رفت‌وآمد و ویزیت حضوری نیز صرفه‌جویی کنند.

برای مثال، Cancer Chatbot یکی از بات‌ هایی است که نکات مربوط به بیماران تحت شیمی درمانی را به اشتراک می‌گذارد. این ربات به صورت مستقیم با بیمار، دوستان و خانواده بیمار در تعامل است و به آن‌ها می‌گوید که چگونه رفتار کنند تا به عزیزان مبتلا به سرطان کمک نمایند. همچنین علائم بیمار را نیز ردیابی می‌کند تا وضعیت جسمانی و روحی او را کنترل کند.

 

همان‌طور که مشاهده کردید، چت ‌بات‌ ها امروزه تغییرات خوبی را در بخش مراقبت از سلامت ایجاد کرده‌اند و به عنوان یک دستیار برای کادر درمان و پرستار برای بیمار در حال فعالیت است. ظهور هوش مصنوعی در حوزه مراقبت از سلامت نحوه ارتباط بیماران و پزشکان با یکدیگر را تغییر داده است  و در آینده نیز شاهد پیشرفت‌های بیشتر در این زمینه خواهیم بود.

 

لینک کوتاه این یادداشت: https://blog.vakavic.com/MXokx
0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

Please wait...

ممنون از عضویت در خبرنامه

تنها برای ارسال آخرین مطالب از ایمیل شما استفاده می‌کنیم :)