بررسی تأثیر تحلیل رسانه های اجتماعی بر رشد مشاغل کوچک

در عصر دیجیتال، شبکه‌های اجتماعی پدیده‌هایی جدیدی هستند که نحوه عملکرد کسب و کارها را نیز تغییر داده‌اند. در حال حاضر، به لطف شبکه‌های اجتماعی کسب و کارهای بزرگ و کوچک قادر به دستیابی به منابعی هستند که پیش‌تر در دسترس آن‌ها نبود. از این رو این پلتفرم‌ها به کسب و کارهای مختلف کمک می‌کنند تا استراتژی‌های مشارکتی بیشتری را در پیش بگیرند و با مشتریان و جامعه هدفی که دارند، ارتباط برقرار کنند. بنابراین کسب و کارهای کوچک نیز برای موفقیت باید از شبکه‌های اجتماعی به عنوان ابزاری برای برقراری ارتباط و بازاریابی استفاده کنند.در این مطلب قصد داریم تأثیر شبکه‌های اجتماعی بر روی کسب و کارهای کوچک و نحوه رشد در این حوزه را بررسی کنیم. بنابراین اگر صاحب یک کسب و کار هستید یا قصد راه اندازی یک کسب و کار کوچک را دارید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

چرا کسب و کار های کوچک  باید در شبکه های اجتماعی حضور داشته باشند؟

به عنوان صاحب یک کسب و کار کوچک و محلی، شما باید به طور مداوم به دنبال کشف راه‌های جدیدی باشید تا بتوانید کسب و کار خودتان را در دسترس مشتریان بالقوه قرار دهید. شبکه‌های اجتماعی راهکاری عالی برای تعامل با مشتریان فعلی و جذب مشتری‌های جدید است.
استراتژی‌های بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، نسبت به شرکت‌های بزرگ مزایای بیشتری را برای کسب و کارهای کوچک به دنبال دارد. این تأثیر ناشی از اثر بخشی رسانه‌های اجتماعی است.
شبکه‌های اجتماعی تأثیر شگفت انگیزی بر روی اینگیجمنت (تعامل) دارند. در واقع اگر کسب و کاری با مشتریان خود تعامل نداشته باشد، شانس موفقیت در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را از دست می‌دهد. بنابراین تعامل با مخاطب/مشتری در رسانه‌های اجتماعی یکی از مهمترین فاکتورهای موفقیت بازاریابی شما خواهد بود.
استفاده از رسانه‌های اجتماعی منجر به افزایش آگاهی از برند، تعامل با مشتریان فعلی و حفظ مشتریان قدیمی و افزایش فروش خواهد شد.
آگاهی از برند: شبکه‌های اجتماعی یکی از پلتفرم‌هایی هستند که آگاهی از برند و کسب و کار کوچک شما را افزایش می‌دهد. آگاهی از برند یعنی دانش و اطلاعاتی که مخاطبین در مورد کسب و کار شما دارند. به کمک یک استراتژی درست شما می توانید کسب و کار کوچک خودتان را به افراد بیشتری معرفی کنید و آگاهی از برند را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. بنابراین اولین قدم، معرفی کسب و کار کوچک به جامعه هدف شماست.
انگیجمنت: هر چه کسب و کار شما اینگیجمنت بهتری داشته باشد، مشتریان شما وفادارتر خواهد بود. با بررسی و تحلیل اینگیجمنت کسب و کارتان در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید ضعف‌هایی که در این زمینه دارید را برطرف کنید و خدمات بهتری را ارائه دهید. با ارائه خدمات و راهکارهایی بهینه شما می‌توانید مشتریان بیشتری را جذب کنید و مشتری‌های وفاداری نیز داشته باشید.
افزایش فروش: یکی دیگر از تأثیرات مثبتی رسانه‌های اجتماعی بر روی کسب و کارهای کوچک، افزایش فروش محصول یا خدمت است. در دنیای دیجیتال، بیشتر افراد خرید از یک فروشگاه اینترنتی را به فروشگاه فیزیکی ترجیح می‌دهند. بنابراین در صورتی که شما بازاریابی و تولید محتوا مناسبی در شبکه های اجتماعی داشته باشید، می توانید فروش بیشتری را تجربه کنید.

در واقع به کمک دیجیتال مارکتینگ، شما می‌توانید با یک جامعه هدف میلیونی روبه‌رو شوید. اما قبل از برنامه ریزی برای شروع، شما به عنوان صاحب یک کسب و کار کوچک باید سوالاتی در این زمینه را از خودتان بپرسید.
• مشتریان در چه پلتفرمی حضور دارند؟
• چگونه می‌توان مخاطبین را در این رسانه‌ها مورد هدف قرار داد؟
• هدف کسب و کار چیست؟
• نرخ بازگشت سرمایه به کمک این شبکه ها چه میزان خواهد بود؟

بعد از اینکه پاسخ درست و کاملی برای این سوالات داشتید، می‌توانید بازاریابی در این حوزه پر طرفدار را شروع کنید.

حضور در شبکه های اجتماعی به رشد هر کسب و کاری کمک میکند

چطور در شبکه های اجتماعی رشد کنیم؟

انجام بررسی‌های لازم و انتخاب پلتفرم مناسب اتمام کار نیست بلکه شروع کار در شبکه‌های اجتماعی است. برای رشد در این شبکه‌ها شما به باید قادر به تحلیل شبکه‌های اجتماعی باشید و درک درستی از نحوه کار پلتفرم داشته باشید. شما باید بدانید که چه افرادی در این پلتفرم‌ها حضور دارند و شما چگونه می‌توانید بر روی آن‌ها تأثیر داشته باشید.

برای رشد در شبکه‌های اجتماعی باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

• رقبای کسب و کارتان را تحلیل کنید:

کاری که باید به طور مداوم در این نوع بازاریابی انجام دهید، تجزیه و تحلیل رقبای شماست. باید بررسی کنید ببینید که رقبای شما در چه پلتفرم‌های فعالیت دارند؟ چه محتواهایی به اشتراک می‌گذارند؟
با کسب این اطلاعات در مورد راهبردها و نحوه تعامل رقیب‌هایتان، می توانید نقشه راه کامل و بی نقصی برای رشد در شبکه های اجتماعی ایجاد کنید.
از همه مهتر، با تحلیل شبکه‌های اجتماعی رقبای خود، می‌توانید فرصت‌های بی نظیر به عنوان یک کسب و کار کوچک برای رقابت پیدا کنید.
به کمک ابزار تحلیل شبکه‌های اجتماعی می‌توانید نحوه عملکرد کسب و کارتان در پلتفرم‌های مختلف را بررسی کنید و بودجه بازاریابی در نظر گفته برای این حوزه را بهینه تر صرف کنید.
اهمیت تجزیه و تحلیل شبکه‌های اجتماعی کاملاً واضح است و به کمک آن می‌توانید استراتژی مناسبی برای کسب و کار کوچکی که دارید، اتخاذ کنید. به عنوان مثال، در صورتی که هزینه مصرف شده برای بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی بیشتر از نرخ بازگشت سرمایه باشد، استراتژی شما برای طولانی مدت مناسب نیست.

• دقیق و آپدیت باشید رمز رشد کسب وکار شما:

اطلاعاتی که مشتری به آن نیاز دارد را به صورت دقیق در قسمت بیو حساب کاربری خود بنویسید. از این طریق مشتری می‌تواند وبسایت، آدرس حضوری یا هر یک از راه‌های ارتباطی دیگر با کسب و کار شما را به راحتی پیدا کنید.
فعالیت در شبکه های اجتماعی تنها ایجاد یک حساب کاربری نیست و شما باید تولید محتوای مداومی داشته باشید. در واقع، کسب و کارهای شما باید ترفندهایی برای ارائه داشته باشد تا با کاربر تعاملات بیشتری را ایجاد کند و باعث بهبود تجربه کاربر شود. در این صورت برند شما در مسیر یک بازاریابی موفق قرار می‌گیرد.

• تبلیغات را فراموش نکنید:

تبلیغات روشی عالی برای جذب مشتری برای کسب و کار شماست. به کمک تبلیغات می توانید کسب و کارتان را به افراد بیشتری معرفی کنید. یکی از راهکارهای تبلیغاتی، همکاری با اینفلوئنسرهاست. برقراری ارتباط با اینفلوینسرها، استراتژی بزرگی است که به توسعه رسانه اجتماعی شما کمک می کند. اما مهمترین نکته‌ای که باید به یاد داشته باشید این است که اینفلوئنسری که انتخاب می‌کنید باید با کسب و کار شما همخوانی داشته باشد. زمانی که کسب و کار شما رو یک اینفلوئنسر تأیید می‌کند، فرصت‌های زیادی را برای شما به وجود می‌آورد. برای کسب و کارهای کوچک همکاری با میکرو اینفلوئنسرها نیز راه حلی بسیار مقرون به صرفه است. شما به صرف هزینه کمتر می‌توانید مشتریان بالقوه زیادی را برای کسب و کارتان پیدا کنید.
د با مشتریان خود تعامل داشته باشید: بعد از جذب مخاطب در شبکه‌های اجتماعی، برای حفظ آنها باید با مشتریان‌تان تعامل داشته باشید. همانطور که در بخش قبل نیز به آن اشاره کردیم تحلیل اینگیجمنت یکی از عوامل موفقیت بازاریابی شماست.
برای ایجاد تعامل باید نسبت به پست‌هایی که در مورد کسب و کار شما آپلود می‌شود واکنش نشان دهید، سوالات و پیشنهادات مشتریان را بدون پاسخ باقی نگذارید. مردم بیشتر تمایل دارند با کسب و کارها مختلفی ارتباط برقرار کنند، بنابراین شما نیز به عنوان یک کسب و کار کوچک می‌توانید از این فرصت استفاده کنید تا مشتریان وفاداری داشته باشید.

تحلیل شبکه های اجتماعی (توییتر) توسط واکاویک

چه محتوایی به رشد کسب و کار ما کمک می‌کند؟

یکی دیگر از عواملی که تأثیر بسزایی در رشد و موفقیت بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی دارد، تولید محتواست.
جالب است بدانید که زمانی تبلیغات‌های شما در رسانه‌های اجتماعی موفقیت آمیز خواهند بود که تولید محتوای مناسب و کاملی داشته باشید. هنگامی که کاربر وارد حساب کاربری شما در شبکه‌های اجتماعی می‌شود، اولین چیزی که می‌بیند محتوای شماست. بنابراین محتوای شما باید به اندازه‌ای تأثیر گذار باشد که در همان دقایق اول کاربر را جذب کند.
وقتی صحبت از محتوا می‌شود، دقیقا درباره چه چیزی صحبت می‌کنیم؟ محتواهای آنلاین می‌توانند اشکال مختلفی داشته باشند که عبارتند از:
• مقاله نویسی
• ویدیو
• پادکست
• اینفوگرافیک
• تصاویر
• وبینار
• کتاب‌های الکترونیکی

انتخاب فرمت محتوا برای هر کسب و کار به هدف و نوع محصول یا خدمتی که آن کسب و کار برای ارائه دارد، بستگی خواهد داشت. هر یک از محتواها مزایای و معایب خاص خود را دارد. برای مثال تولید محتوای ویدیویی یکی از جذاب‌ترین محتواها برای کاربر است اما به هزینه و زمان زیادی نیز نیاز دارد.

اما قبل از تصمیم گیری در مورد فرمت محتوا باید به موارد زیر توجه داشته باشید:
1. مخاطب شما چه کسی است و چه نوع محتوایی برای آن‌ها جذاب است؟ به عنوان مثال مخاطب شما دوست دارند مقاله بخوانند یا ویدیو تماشا کنند؟
2. چه نوع محتوایی برای ارائه دارید؟ در صورتی که محتواهای کسب و کار شما ترکیبی از آمار و ارقام است، محتواهای اینفوگرافیکی بهترین انتهاب برای شما خواهد بود.
3. بودجه و تعهدات زمانی نیز یکی از مواردی است که قبل از تولید محتوا باید به آن توجه داشته باشید. اگر بودجه شما محدود است و تجهیزات یا مهارت‌های لازم برای تولید محتوای ویدیویی را ندارید، بهتر است از فرمت‌های دیگر شروع کنید و به مرور زمان کیفیت و فرمت محتواهایتان را بهبود ببخشید.

بسیاری از کسب و کارها بسته به محصول/خدمتی که دارند از ترکیب فرمت‌های مختلف تولید محتوا نیز استفاده می‌کنند و نتایج خوبی را کسب می‌کند. از این رو از آنجایی که هزینه محتواهای متنی مقرون به صرفه‌تر است، بیشتر کسب و کارها تصمیم می‌گیرند روی محتواهای نوشتاری تمرکز داشته باشند و گاهی اوقات نیز محتواهای ویدیویی یا تصاویر را نیز منتشر کنند. با این وجود محتوای نوشتاری همیشه بهترین انتخاب برای همه کسب و کارها نیست و شما می‌توانید مطالبی با فرمت‌های مختلف را برای ارائه در نظر بگیرید. ابزار تحلیل شبکه‌های اجتماعی نیز به شما کمک می‌کند تا بتوانید بازخورد مخاطب‌هایتان را از فرمت‌های مختلف محتوایی بررسی کنید و فرمت مناسبی را انتخاب نمایید.
بعد از انتخاب فرمت محتوا، کیفیت و ارزشمندی آن یکی از نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید. پست‌های شما نه تنها از نظر محتوایی بلکه از نظر زیبایی شناسی نیز باید کیفیت لازم را برای جذب مخاطب داشته باشد. هر چه محتواهای شما ارزشمندتر و کاربردی تر باشند، مخاطب‎‌های بیشتری را به خود جذب خواهد کرد.

لینک کوتاه این یادداشت: https://blog.vakavic.com/jlrak
0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

Please wait...

ممنون از عضویت در خبرنامه

تنها برای ارسال آخرین مطالب از ایمیل شما استفاده می‌کنیم :)