بررسی تأثیر توییت‌های ترامپ بر روی سیاست و اقتصاد

Trump tweets against humanity

شبکه‌های اجتماعی در دنیای امروز تنها یک پلتفرم برای به‌ اشتراک گذاشتن متن، عکس یا فیلم نیستند بلکه از جهات دیگری نیز وارد زندگی روزمره انسان‌ها شده‌اند. از این‌رو در این عصر شاهد ورود شبکه‌های اجتماعی به دنیای تجارت و سیاست بودیم. به‌گونه‌ای که بیشتر کسب‌وکارها فعالیت در این رسانه‌ها را شروع کردند و از آن برای بازاریابی و تبلیغات استفاده می‌کنند.

علاوه بر این سیاست‌مداران نیز جزو افرادی هستند که از شبکه‌های اجتماعی برای بیان عقاید خود استفاده می‌کنند. برای مثال توییت‌هایی که سیاست مداران و مقامات دولتی در توییتر به اشتراک می‌گذارند، نمونه‌ای از ورود سیاست به شبکه‌های اجتماعی است. این‌روزها نمی‌توان نقشی که توییتر در سیاست را ایفا می‌کند، انکار کرد. بسیاری از رئیس جمهوران در سراسر دنیا از این ابزار استفاده می‌کنند و در حال حاضر به شکل ارتباطی مورد علاقه آن‌ها تبدیل شده است.

در نتیجه توییتر، پلتفرمی است که خبرنگاران آخرین اخبار خود را به کمک آن منتشر می‌کنند. همچنین سایر مقامات سیاسی و دولتی نیز در مورد سیاست و اخبار روز اظهار نظر خواهند کرد.

برخی از کارشناسان معتقدند که این امر می‌تواند برای روند سیاسی خطرناک باشد. در واقع آن‌ها معتقدند که ظهور رسانه‌های اجتماعی سیستم سیاسی را پیچیده کرده است. مردم قبل از این رسانه‌ها از طریق روزنامه‌ها، برنامه‌های رادیویی و برنامه‌های تلویزیونی اخبار و سیاست را دنبال می‌کردند. کنترل و مدیریت چنین رسانه‌هایی کار سختی نبود اما با ظهور وبسایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های دیجیتالی روند ارائه اخبار از کنترل خارج شد. در حال حاضر افراد به راحتی می‌توانند به اخبارهای مختلفی دسترسی داشته باشند و آن را به صورت کاملاً مستقیم به افراد دیگری برسانند. بنابراین رسانه‌های جدید بی ثباتی و غیر قابل پیش بینی بودن را وارد روند ارتباطات سیاسی کردند.

رسانه‌های سیاسی در واقع فرم جدیدی از ارتباطات هستند که تولید، انتشار و تبادل محتواهای سیاسی را در میان شبکه‌های مختلف تسهیل می‌کنند. رسانه‌های قدیمی، این رسانه‌های جدید را در استراتژی گزارش‌گیری خود گنجانده‌اند. به‌گونه‌ای که آن‌ها برای تأمین محتوا و خبر به رسانه‌های جدید متکی هستند.

ترامپ در توییتر پیام جنگ میدهد

ترامپ جزو اولین افرادی بود که از توییتر به ‌عنوان رسانه ارجح خود برای برقراری ارتباط استفاده کرد. به‌ گونه ‌ای که امروزه فعال بودن در توییتر برای برخی از افراد با نفوذ، عملاً به بخشی از توضیحات شغلی آن‌ها تبدیل شده است. هر سیاست‌مدار، روزنامه نگار یا حتی مدیر عاملی که درگیر ارتباطات در رسانه‌های اجتماعی نباشد، شانس ارزشمندی را برای شکل دادن به گفت‌وگو از دست خواهد داد. بنابراین هر چهره عمومی یا دولتی باید از اتفاقاتی که در این پلتفرم‌ها روی می‌دهد آگاه باشد و آن‌ها را نظارت کند.

افراد زیادی در توییتر فعالیت دارند که می‌توانند موافق یا مخالف هر سیاست مدار باشند. از این‌رو سیاست‌ مداران از هر فرصتی برای چک کردن توییتر استفاده می‌کنند تا بتوانند وضعیت رسانه‌های اجتماعی را چک نمایند.

در میان تمامی این سیاست مداران، ترامپ علاقه بیشتری به توییتر دارد. دلیل این علاقه این است که توییتر، پلتفرمی متناسب با نیازها و بی‌پروایی ترامپ است که به او اجازه می‌دهد تا به راحتی عقاید و افکارش را به اشتراک بگذارد.

در واقع ترامپ از این ترفند برای جلب توجه عمومی استفاده می‌کند و تا حد زیادی توانسته‌ است از طریق توییت ‌هایش نه تنها نظر عموم مردم بلکه نظر سایر سیاست‌مداران و رسانه ها را به خود جلب کند.

توییت ‌های اولیه ترامپ نسبت به توییت ‌های فعلی او، انسجام زیادی نداشتند و او نیز همانند سایر افراد، حساب توییتری خود را جهت بازایابی ایجاد کرد.

در اوایل ترامپ با استفاده از توییتر، لیستی از کتاب‌هایش یا مطالبی در مورد برنامه‌های تلویزیونی خودش را به اشتراک می‌گذاشت. اما به ندرت توییت‌ های او به سیاست رسید.

این تغییر در تابستان سال ۲۰۱۱ رخ داد و از آن وقت به بعد ترامپ درگیر توییت ‌های سیاسی شد. تا جایی که توییت کردن به یکی از عادات روزمره او تبدیل گردید.

حتی طی اعتراضات اخیر آمریکا در مقابله با نژاد پرستی نیز توییت‌ های ترامپ ادامه داشت. به‌ گونه‌ای که طی توییت ‌هایی از تظاهرکنندگان خواست که دست از نا آرامی و غارت بردارند و تظاهراتی مسالمت آمیز داشته باشند. ترامپ طی یک توییت این افراد را اراذل و اوباش نامید و گفت با اعزام گارد ملی شهر را تحت کنترل در می‌آورد تا کار را به درستی انجام دهند. توییتر این توییت ‌های ترامپ را به دلیل نقض قوانین مربوط به ترویج خشونت پنهان کرد. اما باز هم ترامپ تسلیم نشد و در روزهای بعد تظاهرات کنندگانی که جلوی کاخ سفید تجمع کرده بودند را دردسر خواند!

ترامپ این پیام‌ها را در فیسبوک نیز منتشر کرد اما فیسبوک هیچ واکنشی در مقابل آن‌ها نداشت و پیام‌های او را پنهان یا حذف نکرد.

طی اتفاقات اخیر، توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی بر روی تجمع تظاهرات کنندگان بسیار تأثیر گذار بودند. همچنین محتواهای شبکه‌های اجتماعی نیز در این مدت با تغییراتی مواجه شدند و بیشتر افراد برای همدردی با جورج فلوید، تصاویر صفحات خود را مشکلی کردند.

تجربه استفاده از توییتر برای ترامپ با یک کاربر معمولی کاملاً متفاوت است. دلیل این تفاوت نیز این است که او گاهی اوقات پیام‌های جنگ یا مطالب مربوط به دستور کار دولت خود را از طریق این پلتفرم بیان می‌کند. در واقع این رئیس جمهور یک استراتژی دقیق برای توییت ‌هایش در این پلتفرم دارد.

هر یک از توییت‌ های ترامپ واکنش‌های زیادی را به دنبال دارد. این واکنش‌ها در میان هواداران و مخالفان ترامپ وجود دارد. از این‌رو هر یک از پیام‌های او منجر به تولید توییت‌ های بیشتری می‌شود. بنابراین او از طریق توییتر به همان هدفی که داشت می‌رسد که هدف او چیزی جز جلب توجه عمومی نبود.

هر یک از سیاست‌مداران طرفدارانی دارند که در هر حالت از او طرفداری می‌کنند و درگیر او هستند. اما در این میان چیزی که برای ترامپ مهم بود درگیر کردن مخالفین خودش از طریق پلتفرمی نظیر توییتر بود. به همین دلیل او با پیام‌های جنگ خود و سایر توییت‌ هایش به‌ خوبی توانست از پس انجام این کار برآید.

گرگ وال استریت منتظر توییت ترامپ

همان‌طور که در بخش قبلی به آن اشاره کردیم، رسانه‌های اجتماعی امروزه بر روی جنبه‌های مختلفی تأثیر دارند. تأثیر آن‌ها و توییت‌ های ترامپ را بر روی سیاست بررسی کردیم. اما باید بدانید که رسانه‌های اجتماعی بر روی اقتصاد نیز بی تأثیر نیستند و هر توییت افراد تأثیر گذار می‌تواند منجر به کاهش یا افزایش قیمت شود.

وال استریت یک مرکز مالی مهم جهان است که در برگیرنده شرکت‌های خارجی و آمریکایی است. از این‌رو سرمایه‌گذاران و بیزینس‌ های داخلی و خارجی زیادی در این مرکز مالی فعالیت دارند. در واقع وال استریت مبدأ بیشتر مبادلات مالی است. به ‌گونه ‌ای که بیشتر مبادلات مالی در این مرکز انجام می‌شود یا به نحوی ارتباطی مستقیم با این مرکز دارد.

دونالد ترامپ یکی از افرادی است که تنها با حساب توییتری که دارد بازارها را به‌حرکت می‌اندازد. در واقع زمانی که سرمایه‌گذاری در برخی از ماه‌ها افزایش می‌یابد یا صحبت از اوراق بهادار می‌شود، توییت ‌های ترامپ نیز به بیشتر خواهد شد.

به همین دلیل، وال استریت نیز تحت تأثیر مستقیم توییت ‌های ترامپ خواهد بود. که این تأثیر بسته به شرایط ممکن است رشد یا نزول باشد. برای مثال، در همین سال‌های اخیر ترامپ توییتی در مورد عدم رأی دادن به دموکرات‌ها به اشتراک گذاشت. همین توییت ترامپ واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت و منجر به افزایش سهام وال استریت شد.

همچنین توییت بی‌سابقه ایلان ماسک نیز جزو مثال‌هایی از تأثیر توییتر بر روی اقتصاد است. ایلان ماسک با یک توییت خود ۱۴ میلیارد دلار از ارزش تسلا را کم کرد. این کاهش ۱۲ درصدی سهام برای تسلا بی سابقه بود و تجزیه و تحلیل‌های زیادی را به دنبال داشت.

ایلان ماسک با یک توییت کوتاه اعلام کرد که به نظرش قیمت سهام تسلا بسیار بالاست!!

پس از این توییت، سهام تسلا با کاهش چشمگیری روبه‌رو شدند. هر یک از سهم‌های تسلا قبل از توییت ایلان ماسک ۷۷۲ دلار بود. که پس از توییت او روند نزولی به خود گرفت و به ۷۰۱ دلار رسید.

بنابراین، هر یک از توییت ‌ها می‌توانند اتفاقات زیادی به دنبال داشته باشند. اتفاقاتی که تأثیر آن‌ها بر روی اقتصاد می‌تواند مثبت یا منفی باشد.

پیش بینی در این زمینه کار آسانی نیست و به نظر می‌رسد که در پس هر یک از توییت‌ هایی که منتشر می‌شود یک استراتژی پیچیده وجود دارد.

نتیجه گیری:

همان‌طور که بررسی کردیم نه تنها زندگی روزمره انسان‌ها بلکه تمامی کسب ‌و کارها، اتفاقات سیاسی و اقتصاد دنیا تحت تأثیر محتواهایی است که در شبکه‌های اجتماعی رد و بدل می‌شود. یک توییت ساده و کوتاه می‌تواند اثرات زیادی بر روی یک مرکز مالی بزرگ یا شرکتی فوق العاده قدرتمند داشته باشد. از این‌رو بعد از هر توییتی که توسط سیاست مداران، چهره‌های عمومی یا دولتی منتشر می‌شود باید منتظر اتفاقات مختلفی در سیاست و اقتصاد دنیا باشیم. توییت ‌هایی که حتی ساعت انتشار آن‌ها نیز بر روی پیامدهای بعدی آن تأثیر گذار است. بنابراین قدرت شبکه‌های اجتماعی به هیچ وجه نباید دست کم گرفته شود.

 

لینک کوتاه این یادداشت: https://blog.vakavic.com/IgZOn
0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

Please wait...

ممنون از عضویت در خبرنامه

تنها برای ارسال آخرین مطالب از ایمیل شما استفاده می‌کنیم :)