تخفیف! واژه‌ای که شنیدنش به هر شکلی خوشایند است. کمتر کاربری را میتوان یافت که به خرید گروهی و تخفیف علاقه‌مند باشد و دو سایت محبوب تخفیفان و نت برگ را نشناسد. از نکاتی که هنگام استفاده از تخفیف می‌تواند به ما کمک کند مطالعه تجربه و نظرات افرادی است که قبلا خرید داشته‌اند.

در این نوشته قصد داریم نظرات کاربران این دو سایت را در ۶ دسته بندی “آموزش، تفریحی ورزشی و سفر، رستوران و کافی شاپ، زیبایی و آرایشی، سلامت و پزشکی، هنر و تئاتر” در دو شهر تهران و مشهد بررسی کنیم.

این بررسی شامل تحلیل گرایش احساسی کاربران، تحلیل نرخ بازگشت کاربران براساس نظرات و میزان رضایت مشتریان است که با استفاده از خدمات پردازش هوشمند واکاویک انجام شده است. در انتها نیز یافته‌های این بررسی را با عملکرد چت بات هوشمند واکاویک، که امکان پاسخگویی خودکار و هوشمند به نظرات کاربران را برای کسب و کارها فراهم می‌کند، مقایسه می‌کنیم.

کاربران نت برگ از برگ برنده میگویند

از ۶۸۴۱ نظر بررسی شده در شش دسته بندی، به صورت میانگین ۶۵.۳۸% از کاربران نت برگ ابراز رضایتمندی کردند که بیشترین میزان رضایت مربوطه به تخفیف‌های زیبایی و آرایشی است. میانگین ۵.۹۲% نیز ابزار نارضایتی و ۲۸.۷۰% نیز نظر خنثی داشتند (ارائه اطلاعات، پرسش و پاسخ و…).
در تصویر زیر جزئیات مربوط به تحلیل گرایش احساسی کاربران نت برگ را مشاهده میکنید.

برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید

تخفیفان، ساخته شده با عشق

بررسی گرایش احساسی ۱۰۴۳۳ نظر ثبت شده در سایت تخفیفان، میانگین رضایتمندی ۷۹.۷۶ درصدی کاربران را نشان می‌دهد و بالاترین میزان رضایت مربوط به تخفیف‌های سلامت و پزشکی است. میانگین ۲.۳۶% ابراز نارضایتی کردند و ۱۷.۷۶% نیز نظر خنثی داشتند.
در تصویر زیر جزئیات مربوط به تحلیل گرایش احساسی کاربران تخفیفان را مشاهده میکنید

برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید

یکی از نقاط قوت هر دو سایت پاسخگویی مستمر به نظرات کاربران است، تخفیفان به صورت پاسخ مستقیم و نت برگ با ارائه بخش مجزا “پرسش و پاسخ” این کار را انجام می‌دهد. پایین بودن کیفیت سرویس و شفاف نبودن مدل تخفیف در برخی آیتم‌ها مهمترین عامل ارائه نظر منفی بوده است. اما به نظر میرسد هر دو در جلب رضایت مشتریان موفق بوده‌اند.

در نمودار زیر مقایسه تحلیل گرایش احساسی کاربران دو سایت را مشاهده میکنید

برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید

بررسی نرخ بازگشت کاربران بر اساس تحلیل نظرات

یکی از کاربردهای پردازش متن intent recognition (تشخیص مقصود متن) است. در بررسی نظرات کاربران یکی از موضوعاتی که به آن اشاره شده خرید مجدد آن سرویس از تخفیفان و یا نت برگ است که به شکلی نشان‌دهنده نرخ بازگشت کاربران می‌باشد.

در تحلیل انجام شده، ۱۹.۵۳% از کاربران نت برگ و ۱۸.۷۴% از کاربران تخفیفان اعلام داشتند که تمایل به استفاده مجدد از آیتم خریداری شده دارند. توجه به این نظرات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چرا که با تشخیص و تحلیل آیتم‌هایی که بیشترین نرخ نظرات در موضوع استفاده مجدد از محصول را دارند، میتوان در استراتژی‌های فروش و سیستم‌های توصیه‌گر خروجی بهینه‌تری را ارائه داد.

در بالا اشاره شد که تخفیفان و نت برگ هر دو دارای ساختار پاسخگویی به نظرات کاربران هستند، میانگین زمان پاسخگویی تخفیفان به کاربران خود در یک نمونه آماری حدود ۴ ساعت و ۲۴ دقیقه است و در رابطه با نت برگ داده ای به صورت عمومی در دسترس نیست.

برای آزمودن دقت عملکرد چت بات هوشمند واکاویک در پاسخگویی به نظرات کاربران، و سنجش میزان کارآمدی آن، طرحی آزمایشی را اجرا کردیم. در این طرح حدود ۸۸۵۷ نظر پاسخ داده شده توسط تخفیفان و نت برگ در یک محیط شبیه سازی شده توسط بات واکاویک پاسخ داده شد و نتایج با داده‌های قبلی تطبیق داده شدند.

دقت چت‌بات واکاویک در پاسخ‌دهی به نظرات کاربران نت برگ ۶۷.۸۳% و تخفیفان ۶۹.۱۷% بود. این دقت با مقایسه پاسخ‌های بات با پاسخ‌های واقعی ثبت شده توسط این دو شرکت محاسبه شده است. میانگین سرعت پاسخگویی نیز ۵۵۰ms ثبت شد. در نمودار زیر جزئیات مربوط به میزان دقت چت‌بات واکاویک در دسته‌بندی‌های مختلف را مشاهده میکنید.

برای آشنایی بیشتر با عمل کرد چت بات ها بهتر است این مقاله را مطالعه فرمایید.

برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید

 

*تمام داده‌های بررسی و ارائه شده، داده‌های عمومی و منتشر شده بر روی سایت‌های تخفیفان و نت‌برگ هستند.

پینوشت: پس از انتشار این گزارش، آقای علیرضا صادقیان مدیرعامل هلدینگ کسب و کارهای نوین ایرانیان (نت‌برگ) در این مورد اظهار کردند:

«با سلام و تشکر از گزارش شما. با توجه به اینکه نظرات تایید نشده سایتها(که معمولا عمدتا نارضایتی هستند) در این گزارش لحاظ نشده و عدم اشاره به این موضوع در آن، تصور عمومی این خواهد بود که کاربران نت برگ عمدتا رضایت کمتری از خدمات دریافت شده دارند.

جهت استحضار هولدینگ کسب و کار‌ نوین ایرانیان سیاست بسیار سخت گیرانه ای در زمینه عدم سانسور نظرات کاربران دارد. در حالی که بسیاری از سایتهای مارکت پلیس به راحتی نظرات را سانسور می‌کنند، چیلیوری و نت برگ به طور عمومی سیاست خود را در‌ این مورد مشخص کرده اند است. نظر شما را به این صفحات جلب می‌کنم:

http://landing.netbarg.com/uncensored-comments/
«https://landing.chilivery.com/uncensored

لینک کوتاه این یادداشت: https://blog.vakavic.com/kJsFJ
1 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

1 دیدگاه

  • سمانه بهروزی
    ارسال شده ۲۸ آبان ۱۳۹۹ در ۷:۳۰ ق٫ظ 0Likes

    خیلی جالب بود برام. من خودم ارومیه زندگی می کنم و فعالیت نت برگ و تخفیفان در این شهر تقریبا صفر هستد و بیشتر تمرکزشون بر روی ارومیه هست. اما سایت تخفیفی ویرا برگ که مشابه این دو هست چند وقتی هست که کار خودش رو در ارومیه شروع کرده. برام این پلتفرم جالب بود و همین باعث شد که در اینترنت تحقیق کنم و به سایت خوب شما رسیدم. بابت مطالب جالبتون متشکرم.

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

Please wait...

ممنون از عضویت در خبرنامه

تنها برای ارسال آخرین مطالب از ایمیل شما استفاده می‌کنیم :)